Kontakt

SVETLÍKY

Svetlíky sú jednou z možností, ako dostať denné svetlo do menej presvetlených priestorov a ako ušetriť náklady na osvetlenie týchto priestorov. Vhodným umiestnením svetlíkov môžeme ušetriť podstatnú časť svojich nákladov na elektrickú energiu, čím chránite aj životné prostredie.

Konštrukcia svetlíkov:
Svetlíky môžu byť tvarované ako sedlové, oblúkové a ploché. Sedlové svetlíky poznáme z éry socializmu a používali sa na výrobných halách a na miestach, kde bolo potrebné presvetliť priestor a na presvetlenie rôznych výrobných prevádzok. Používali sa z konštrukcie tvaru "A" vyrábané pomocou omega profilov, do ktorých sa vkladalo drôtené sklo, ktoré svojou vysokou hmotnosťou nadmerne zaťažovalo strešnú konštrukciu.
Oblúkové alebo kopulovité svetlíky sa prevažne používali na presvetlenie priestorov nemocníc a rôznych administratívnych budov. Boli vyrábané plexiskla liateho do rôznych foriem. Nevýhodou bolo časté praskanie hlavne v zimných mesiacoch. Ploche svetlíky sa často montovali na rôzne budovy reprezentačného charakteru a boli zošikmené. Používali sa v nich rôzne plastové tabule, ale aj drôtené sklo.
V dnešnej dobe sa na svetlíky používajú polykarbonátové platne, ktoré sú pružné a odolné voči praskaniu. Sú vyrábané v rôznych farebných prevedeniach a hrúbkach.

Webdesign PROFISTRANKY.sk